1. 12.1-inch high-resolution LCD screen;
2. Equipped with arrhythmia and ST-segment analysis functions;
3. High data storage capacity of up to 800 sets;
4. 24-hour ECG waveform data storage and playback function;
5. 480-hour trend data display of all parameters in both graphical and tabular formats;
6. Simultaneous display of 7-lead ECG on a single screen;
7. Defibrillation protection function;
8. Audible and visual alarm to enhance monitoring safety;
9. Measurement modes for large and small animals;
10. Support for connection to central monitoring system.
| MS80-VET | |
| Display | 12.1 inches |
| Dimensions | 318mm (L) x 160mm (W) x 288mm (H) |
| Weight | 5KG |
| Blood Oxygen/Pulse Rate | Blood oxygen measurement range: 1-100% |
| Blood oxygen measurement accuracy: 70-100%, ±2% | |
| Pulse rate measurement range: | |
| 30-400bpm (blood oxygen) | |
| 20-250bpm | |
| Pulse rate measurement accuracy: | |
| 30-250bpm, ±2bpm/±2% (blood oxygen) | |
| 20-250bpm, ±3bpm | |
| Non-invasive Blood Pressure | Non-invasive blood pressure (SunTech blood pressure optional) |
| SunTech blood pressure: | |
| Systolic pressure: 40-265mmHg | |
| Mean pressure: 27-222mmHg | |
| Diastolic pressure: 20-200mmHg | |
| Modes: Manual, Automatic, STAT | |
| Automatic mode measurement interval: 1, 2, 4... 480 minutes | |
| Temperature | Intracavitary temperature probe |
| ECG | 3/5-lead cables, Lead: I, II, III, aVR, aVL, aVF, V |
| Pulse measurement range: 15-350bpm | |
| Measurement accuracy: ±1bpm/±1% | |
| ECG input: ×1/4, ×1/2, ×1, ×2, ×4 and Automatic | |
| Sweep speed: 6.25/12.5/25/50 mm/s | |
| Modes: Diagnostic, Monitoring, Surgical | |
| Respiration | RA-LA/RA-LL thoracic impedance respiration measurement: |
| Range: 4-120rbpm | |
| Measurement accuracy: ±2rpm/±5% | |
| Airway respiration measurement: | |
| Range: 3-150rpm | |
| Measurement accuracy: ±1rpm/±5% | |
| End-tidal CO₂ (Optional) | Carbon dioxide (optional) |
| Measurement range: 0-150mmHg | |
| Measurement accuracy: 0-40mmHg, ±2mmHg | |
| Temperature Measurement Details | Intracavitary temperature measurement range: 21-50℃ |
| Measurement accuracy: 25-45℃, ±0.1℃ | |
| Anesthesia Depth (Optional) | Datem anesthesia depth (optional) |
| Cerebral State Index (CSI): 0-100 | |
| Burst Suppression Ratio (BS100%): 0-100 | |
| Frontalis Electromyogram (EMG%): 0-100 | |
| Measurement accuracy: ±2/±10% | |
| Printer (Optional) | 3-waveform thermal paper printing, 25mm |
| Battery | 4400mAh lithium battery |
| Data Output (Optional) | USB data cable |
简体中文
English





