1. 3.5-inch TFT color screen, handheld design, net weight 380 grams;
2. Real-time measurement of carbon dioxide, respiratory rate, blood oxygen and pulse rate;
3. Sidestream carbon dioxide, suitable for intubated and non-intubated animals;
4. 24-hour data playback in chart form;
5. Suitable for measurement of felines, canines and other animals.
Technical Parameters
| PVS700-VET | |
| Display | 3.5 inches |
| Dimensions | 168mm (Length) x 172mm (Width) x 242mm (Height) |
| Weight | 380g |
| Blood Oxygen/Pulse Rate | Blood oxygen measurement range: 1-100% |
| Blood oxygen measurement accuracy: 70-100%, ±2% | |
| Pulse rate measurement range: | |
| 30-400bpm (blood oxygen) | |
| 20-250bpm | |
| Pulse rate measurement accuracy: | |
| 30-250bpm, ±2bpm/±2% (blood oxygen) | |
| 20-250bpm, ±3bpm | |
| Respiration | Respiratory gas measurement: |
| Range: 3-150rpm | |
| Measurement accuracy: ±1rpm/±1% | |
| End-tidal Carbon Dioxide | Carbon Dioxide |
| Measurement range: 0-150mmHg | |
| Measurement accuracy: 0-40mmHg, ±2mmHg | |
| Intracavitary Temperature | Measurement range: 21-50℃ |
| Measurement accuracy: 25-45℃, ±0.1℃ | |
| Battery | 3000mAh lithium battery |
| Data Output | USB data cable |
简体中文
English





