1. 3.5-inch LCD screen, desktop design, only 3.5kg;
2. Real-time measurement of blood oxygen, pulse rate, blood pressure, etc.;
3. Data management software supporting data export, review and analysis;
4. Can store 12000 sets of blood pressure data and 3000 sets of blood oxygen data;
5. Suitable for measurement of felines, canines and other animals.
Technical Parameters
| VS700-VET | |
| Display | 3.5 inches |
| Dimensions | 160mm (L) x 70mm (W) x 40mm (H) |
| Weight | 3.3KG |
| Blood Oxygen/Pulse Rate | Blood oxygen measurement range: 1-100% |
| Blood oxygen measurement accuracy: 70-100%, ±2% | |
| Pulse rate measurement range: | |
| 30-400bpm (blood oxygen) | |
| 20-250bpm | |
| Pulse rate measurement accuracy: | |
| 30-250bpm, ±2bpm/±2% (blood oxygen) | |
| 20-250bpm, ±3bpm | |
| Non-invasive Blood Pressure (Shuntai Blood Pressure Optional) | |
| Non-invasive Blood Pressure | Shuntai Blood Pressure: |
| Systolic Pressure: 40-265mmHg | |
| Mean Arterial Pressure: 27-222mmHg | |
| Diastolic Pressure: 20-200mmHg | |
| Modes: Manual, Automatic, STAT | |
| Automatic Mode Measurement Interval: 1, 2, 4...480 minutes | |
| Printer (Optional) | 3-waveform thermal paper printing, 25mm |
| Battery | 4400mAh Lithium Battery |
| Data Output (Optional) | USB Data Cable |
简体中文
English





