The small animal anesthesia machine is an essential basic anesthetic device for animal experiments. It is suitable for almost all surgeries of various animals including rats, mice, dogs, cats, pigs, monkeys, rodents, reptiles and birds. Combined with our company's related air supply, induction chamber, anesthesia mask and gas recovery device, it provides a complete set of small animal gas anesthesia solutions with simple operation, safety and reliability. In developed countries, gas inhalation anesthesia is very common in animal experiments, such as rodent, dog, monkey and other animal experiments.
The Z5232 multi-channel desktop small animal anesthesia machine can be equipped with a mobile stand, enabling the device to be used in both desktop and mobile forms to meet customer needs. The anesthesia machine is mainly composed of an anesthesia vaporizer and a controller. It uses the air flow of the air pump as the power to mix air with isoflurane in the anesthesia vaporizer, which then enters the animal's body through a mask or ventilator. The anesthesia machine has the characteristics of high safety, precise control of anesthetic dosage, reversible anesthetic effect and monitorable status. Meanwhile, the multi-channel design allows experiments on five animals at the same time, which can greatly improve work efficiency.
Performance Characteristics
1. Adopts a single breathing circuit and non-rebreathing respiratory system to reduce dead space.
2. Precise glass tube oxygen flowmeter with accurate adjustment, suitable for low-flow anesthesia of small animals.
3. Selects the classic TECH 3 anesthesia vaporizer model for isoflurane, with stable output, good airtightness, safety and reliability.
4. Precise design ensures accurate output concentration, unaffected by changes in flow rate, temperature, velocity and pressure.
5. Precise scale adjustment ensures output accuracy.
6. Safety locking device prevents accidental volatilization of anesthetics.
7. Large-view glass window facilitates observation of drug usage.
8. Simple drug pouring device is convenient for users.
9. Adopts classic TECH3 vaporizer technology, with a minimum adjustable anesthetic vapor concentration of 0.15%.
10. Output concentration is unaffected by changes in flow rate, pressure and temperature, ensuring accuracy and reliability.
11. Equipped with a safety locking device to prevent anesthetic leakage and accidental use of wrong anesthetics.
12. Adopts classic TECH3 vaporizer technology with a minimum adjustable anesthetic vapor concentration of 0.15% to meet different customer needs.
Technical Parameters
| Applicable Animal Range | Animals under 7kg such as rats, mice, guinea pigs, rabbits, cats, etc. |
| Vaporizer Type | Classic TECH3 Anesthesia Vaporizer |
| Output Concentration Range | Isoflurane: 0-5%; Sevoflurane: 0-5% |
| Output Accuracy | ±0.02 (0-1%); ±0.1 (1-5%) |
| Vaporizer Capacity | >280ml |
| Anesthesia for Single or Multiple Animals | Can anesthetize 5 animals and induce 1 animal at the same time |
| Operating Environment of Anesthesia Machine | |
| Ambient Temperature | 4℃-40℃ (40℉- 104℉) |
| Ambient Humidity | 20%-80%RH |
| Input Air Pressure | <0.2mpa |
| Flowmeter Selection | 0-1L/min (single animal); 0-4L/min (multiple animals) |
| Air Supply Method | Air Pump |
| Host Dimension (HxWxD) | 27.0x16.0x30.0cm (10.63x6.30x11.81in) |
| Host Weight | 7.0kg (15.43lbs) |
| Warranty Period | 1 Year |
| Induction Chamber Dimension (HxWxD) | |
| Mouse Induction Chamber | 255x195x120, air inlet and outlet at upper middle of back |
| Rat Induction Chamber | 180x150x100, air inlet and outlet at upper middle of back |
| Rat Induction Chamber (A) | 255x195x120, air inlet at upper front and outlet at lower back |
| Rat Induction Chamber (B) | 255x195x120, air inlet at upper front and outlet at lower back (perforated cover plate) |
| Customizable Induction Chamber | Induction chamber can be customized according to experimental requirements |
Ordering Information
| NO | Name | Model | Unit | Description |
| 1 | Anesthesia Machine | Z5232 | 1 Set | Stand and Anesthesia Machine Host |
| 2 | Air Pump | Z5207 | 1 Set | Standard Configuration |
| 3 | Pipeline | GL2230 | 1 Set | Standard Configuration |
| 4 | Mask | Z5190 | 1 Set | Optional for Rat/Mouse |
| 5 | Induction Chamber | Z5211 | 1 Set | Optional for Rat/Mouse |
| 6 | Gas Recovery Device | Z5208 | 1 Set | Optional |
| 7 | Filter Carbon Tank | Z5213 | 2 Pcs | Optional |
| 8 | Mouse Adapter | Z5091 | 1 Set | Optional |
| 9 | Isoflurane | 100ml | 10 Bottles | Optional |
| 10 | Brain Stereotaxic Instrument - Single Arm | Z5001 | 1 Set | Optional |
Optional Configuration
Selection Guide
|
Z5206 Single-channel Desktop Small Animal Anesthesia Machine |
Z5280 Single-channel Desktop Small Animal Anesthesia Machine |
||
简体中文
English





