The small animal anesthesia machine is an essential basic anesthetic equipment for animal experiments. It is suitable for almost all surgeries on various animals such as rats, mice, dogs, cats, pigs, monkeys, rodents, reptiles, and birds. Combined with our company's related air sources, induction boxes, anesthesia masks, and gas recovery devices, it provides a complete set of small animal gas anesthesia solutions, which is simple to operate, safe and reliable. In developed countries, gas inhalation anesthesia is very common in animal experiments, such as rodent, dog, monkey and other animal experiments.
The Z5231 multi-channel desktop small animal anesthesia machine can be equipped with a mobile stand, making the equipment available in both desktop/mobile forms to meet customer needs. The anesthesia machine is mainly composed of an anesthesia vaporizer and a controller part. It uses the air flow of the air pump as power to mix air with isoflurane in the anesthesia vaporizer and then enter the animal's body through a mask or ventilator. The anesthesia machine has the characteristics of high safety, precise control of anesthetic dosage, reversible anesthetic effect, and monitorable status. At the same time, the multi-channel setting can conduct experiments on five animals at the same time, which can greatly improve work efficiency.
Performance Characteristics
1. Adopts a single breathing circuit with no recirculation respiratory system to reduce dead space.
2. Precise glass tube oxygen flowmeter with precise adjustment, suitable for low-flow anesthesia of small animals.
3. Selects the classic TECH 3 anesthesia vaporizer model - isoflurane anesthesia vaporizer, with stable output, good airtightness, safety and reliability.
4. Precise design ensures the accuracy of output concentration, unaffected by changes in flow rate, temperature, flow velocity and pressure.
5. Precise scale adjustment ensures output accuracy.
6. Safety locking device prevents accidental volatilization of anesthetics.
7. Large field of view glass window facilitates observation of drug usage level.
8. Simple drug pouring device is convenient for users.
9. Adopts classic TECH3 anesthesia vaporizer technology, with the minimum anesthetic vaporization concentration adjustable to 0.15%.
10. Output concentration is not affected by changes in flow rate, pressure and temperature, accurate and reliable.
11. Equipped with safety locking device to prevent anesthetic leakage and accidental use of wrong anesthetics.
12. Adopts classic TECH3 anesthesia vaporizer technology, with the minimum anesthetic vaporization concentration adjustable to 0.15% to meet different customer needs.
Technical Parameters
| Applicable Animal Range | Animals under 7kg such as rats, mice, guinea pigs, rabbits, cats, etc. |
| Vaporizer Type | Classic TECH3 Anesthesia Vaporizer |
| Output Concentration Range | Isoflurane:0-5% ; Sevoflurane:0-5% |
| Output Accuracy | ±0.02(0-1%); ±0.1(1-5%) |
| Vaporizer Capacity | >280ml |
| Anesthesia for One or More Animals | Can anesthetize five animals at the same time and induce one |
| Operating Environment of Anesthesia Machine | |
| Ambient Temperature | 4℃-40℃(40℉- 104℉) |
| Ambient Humidity | 20%-80%RH |
| Input Air Pressure | <0.2mpa |
| Flowmeter Selection | 0-1L/min (single animal); 0-4L/min (multiple animals) |
| Air Supply Mode | Air Pump |
| Host Dimensions (HxWxD) | 27.0x16.0x30.0cm(10.63x6.30x11.81in) |
| Host Weight | 7.0kg(15.43lbs) |
| Warranty Period | 1 Year |
| Induction Box Dimensions (HxWxD) | |
| Mouse Induction Box | 255x195x120, air inlet and outlet at the upper middle of the back |
| Rat Induction Box | 180x150x100, air inlet and outlet at the upper middle of the back |
| Rat Induction Box (A) | 255x195x120, air inlet at the upper front and outlet at the lower back |
| Rat Induction Box (B) | 255x195x120, air inlet at the upper front and outlet at the lower back (cover with holes) |
| Customizable Induction Box | Induction box can be customized according to experimental needs |
Configuration List
| NO | Name | Model | Unit | Content |
| 1 | Anesthesia Machine | Z5231 | 1 Set | Stand and anesthesia machine host |
| 2 | Air Pump | Z5207 | 1 Set | Standard configuration |
| 3 | Pipeline | GL2230 | 1 Set | Standard configuration |
| 4 | Mask | Z5190 | 1 Set | Optional for rats and mice |
| 5 | Induction Box | Z5211 | 1 Set | Optional for rats and mice |
| 6 | Gas Recovery Device | Z5208 | 1 Set | Optional |
| 7 | Filter Carbon Tank | Z5213 | 2 Pcs | Optional |
| 8 | Mouse Adapter | Z5091 | 1 Set | Optional |
| 9 | Isoflurane | 100ml | 10 Bottles | Optional |
| 10 | Brain Stereotaxic Instrument - Single Arm | Z5001 | 1 Set | Optional |
Optional Configuration
Z5100 Rat Anesthesia Adapter
|
Z5092 Mouse Anesthesia Adapter
|
Z5190 Rat Anesthesia Mask
|
Z5193 Mouse and Juvenile Rat Anesthesia Mask
|
Simple Rat Anesthesia Mask
|
Simple Mouse Anesthesia Mask
|
Selection Guide
简体中文
English





