The small animal anesthesia machine is an essential basic anesthetic device for animal experiments. It is suitable for almost all surgeries of various animals such as rats, mice, dogs, cats, pigs, monkeys, rodents, reptiles and birds. Equipped with our company's related air supply, induction chamber, anesthesia mask and gas scavenger, it provides a complete set of small animal gas anesthesia solutions with simple operation, safety and reliability. In developed countries, gas inhalation anesthesia is widely used in animal experiments, such as rodent, dog, monkey and other animal experiments.
The Z5281 Dual-channel Desktop Small Animal Anesthesia Machine can be equipped with a mobile stand, enabling the device to be used in both desktop and mobile modes to meet customer needs. The anesthesia machine mainly consists of an anesthesia vaporizer and a controller. It uses the air flow from an air pump as power to mix air with isoflurane in the anesthesia vaporizer, which then enters the animal's body through a mask or ventilator. The anesthesia machine features high safety, precise control of anesthetic dosage, reversible anesthetic effect and monitorable status. Meanwhile, the dual-channel design allows simultaneous experiments on two animals, greatly improving work efficiency.
Performance Features
1. Adopts a single breathing circuit and non-rebreathing system to reduce dead space.
2. Precision glass tube oxygen flowmeter with accurate adjustment, suitable for low-flow anesthesia of small animals.
3. Selects the classic TECH 3 anesthesia vaporizer model for isoflurane, with stable output, good airtightness, safety and reliability.
4. Precision design ensures accurate output concentration, unaffected by changes in flow rate, temperature, velocity and pressure.
5. Precise scale adjustment guarantees output accuracy.
6. Safety locking device prevents accidental volatilization of anesthetics.
7. Large-view glass window facilitates observation of drug usage level.
8. Simple drug refilling device is user-friendly.
9. Adopts classic TECH3 vaporizer technology, with a minimum adjustable anesthetic vapor concentration of 0.15%
10. Output concentration is not affected by changes in flow rate, pressure and temperature, ensuring accuracy and reliability.
11. Equipped with a safety locking device to prevent anesthetic leakage and accidental use of wrong anesthetics.
12. Adopts classic TECH3 vaporizer technology with a minimum anesthetic vapor concentration of 0.15% to meet different customer needs.
Technical Parameters
| Applicable Animal Range | Animals under 7kg such as rats, mice, guinea pigs, rabbits, cats, etc. |
| Vaporizer Type | Classic TECH3 Anesthesia Vaporizer |
| Output Concentration Range | Isoflurane:0-5%;Sevoflurane:0-5% |
| Output Accuracy | ±0.02(0-1%);±0.1(1-5%) |
| Vaporizer Capacity | >280ml |
| Anesthesia for One or More Animals | Can anesthetize two animals simultaneously and induce one animal |
| Operating Environment of Anesthesia Machine | |
| Ambient Temperature | 4℃-40℃(40℉- 104℉) |
| Ambient Humidity | 20%-80%RH |
| Input Air Pressure | <0.2mpa |
| Flowmeter Selection | 0-1L/min (single animal);0-4L/min (multiple animals) |
| Air Supply Mode | Air Pump |
| Main Unit Dimensions (HxWxD) | 27.0x16.0x30.0cm(10.63x6.30x11.81in) |
| Main Unit Weight | 7.0kg(15.43lbs) |
| Warranty Period | 1 Year |
| Induction Chamber Dimensions (HxWxD) | |
| Mouse Induction Chamber | 255x195x120, Air Inlet and Outlet at Upper Middle of Back |
| Rat Induction Chamber | 180x150x100, Air Inlet and Outlet at Upper Middle of Back |
| Rat Induction Chamber (A) | 255x195x120, Air Inlet at Upper Front, Air Outlet at Lower Back |
| Rat Induction Chamber (B) | 255x195x120, Air Inlet at Upper Front, Air Outlet at Lower Back (with Holes on Cover Plate) |
| Customizable Induction Chamber | Customized according to experimental requirements |
Configuration List
| NO | Name | Model | Unit | Description |
| 1 | Anesthesia Machine | Z5281 | 1 Set | Stand and Anesthesia Machine Main Unit |
| 2 | Air Pump | Z5207 | 1 Set | Standard Configuration |
| 3 | Pipeline | GL2230 | 1 Set | Standard Configuration |
| 4 | Anesthesia Mask | Z5190 | 1 Set | Optional for Rats or Mice |
| 5 | Induction Chamber | Z5211 | 1 Set | Optional for Rats or Mice |
| 6 | Gas Scavenger | Z5208 | 1 Set | Optional |
| 7 | Filter Carbon Tank | Z5213 | 2 Pcs | Optional |
| 8 | Mouse Adapter | Z5091 | 1 Set | Optional |
| 9 | Isoflurane | 100ml | 10 Bottles | Optional |
| 10 | Stereotaxic Instrument - Single Arm | Z5001 | 1 Set | Optional |
Optional Configurations
Selection Guide
|
Z5206 Single-channel Desktop Small Animal Anesthesia Machine |
Z5280 Single-channel Desktop Small Animal Anesthesia Machine |
||
简体中文
English





