Small animal anesthesia machine is an essential basic anesthesia equipment for animal experiments. It is suitable for almost all surgeries of various animals such as rats, mice, dogs, cats, pigs, monkeys, rodents, reptiles and birds. Equipped with our company's related air source, induction box, anesthesia mask and gas recovery device, it provides a complete set of small animal gas anesthesia solutions, which is simple to operate, safe and reliable. In developed countries, gas inhalation anesthesia is very common in animal experiments, such as rodents, dogs, monkeys and other animal experiments.
Z5206 desktop small animal anesthesia machine can be equipped with a mobile bracket, making the equipment available in both desktop/mobile forms to meet customer needs. The anesthesia machine is mainly composed of an anesthesia vaporizer and a controller part. It uses the air flow of the air pump as power to mix air with isoflurane in the anesthesia vaporizer and then enter the animal's body through a mask or ventilator. The anesthesia machine has the characteristics of high safety, precise control of anesthesia dosage, reversible anesthesia effect, and monitorable status, which can greatly improve work efficiency.
Performance Characteristics
1. Adopt single breathing circuit, no recirculation respiratory system, reduce dead space.
2. Precise glass tube oxygen flowmeter, precisely adjustable, suitable for low-flow anesthesia of small animals.
3. Select the classic TECH 3 anesthesia tank model isoflurane anesthesia vaporizer with stable output, good airtightness, safety and reliability.
4. Precise design ensures the accuracy of output concentration, not affected by changes in flow, temperature, flow rate and pressure.
5. Precise scale adjustment ensures output accuracy
6. Safety locking device prevents accidental volatilization of anesthetics
7. Large viewing window for easy observation of drug usage
8. Simple pouring device for user convenience
9. Adopt classic TECH3 anesthesia tank technology, the minimum anesthesia vaporization concentration adjustment is 0.15%
10. Output concentration is not affected by changes in flow, pressure and temperature, accurate and reliable
11. Equipped with safety locking device to prevent anesthetic leakage and accidental use of wrong anesthetics
12. Adopt classic TECH3 anesthesia tank technology, the minimum anesthesia vaporization concentration adjustment is 0.15% to meet different customer needs
Technical Parameters
| Applicable Animal Range | Rats, mice, guinea pigs, rabbits, cats and other animals under 7kg |
| Vaporizer Type | Classic TECH3 Anesthesia Tank |
| Output Concentration Range | Isoflurane:0-5%;Sevoflurane:0-5% |
| Output Accuracy | ±0.02(0-1%);±0.1(1-5%) |
| Vaporizer Capacity | >280ml |
| Anesthesia for One or More Animals | Can anesthetize one and induce one at the same time |
| Anesthesia Machine Usage Environment | |
| Ambient Temperature | 4℃-40℃(40℉- 104℉) |
| Ambient Humidity | 20%-80%RH |
| Input Air Pressure | <0.2mpa |
| Flowmeter Selection | 0-1L/min (single animal);0-4L/min (multiple animals) |
| Air Supply Mode | Air Pump |
| Host Dimensions (HxWxD) | 27.0x16.0x30.0cm (10.63x6.30x11.81in) |
| Host Weight | 7.0kg (15.43lbs) |
| Warranty Period | 1 Year |
| Induction Box Dimensions (HxWxD) | |
| Mouse Induction Box | 255x195x120, air inlet and outlet at upper middle of back |
| Rat Induction Box | 180x150x100, air inlet and outlet at upper middle of back |
| Rat Induction Box (A) | 255x195x120, inlet at upper front, outlet at lower back |
| Rat Induction Box (B) | 255x195x120, inlet at upper front, outlet at lower back (cover with holes) |
| Customizable Induction Box | Customize induction box according to experimental needs |
Ordering Information
| NO | Name | Model | Unit | Content |
| 1 | Anesthesia Machine | Z5206 | 1 Set | Bracket and anesthesia machine host |
| 2 | Air Pump | Z5207 | 1 Set | Standard Configuration |
| 3 | Pipeline | GL2230 | 1 Set | Standard Configuration |
| 4 | Mask | Z5190 | 1 Set | Optional for rat/mouse |
| 5 | Induction Box | Z5211 | 1 Set | Optional for rat/mouse |
| 6 | Gas Recovery Device | Z5208 | 1 Set | Optional |
| 7 | Filter Carbon Tank | Z5213 | 2 Tanks | Optional |
| 8 | Mouse Adapter | Z5091 | 1 Set | Optional |
| 9 | Isoflurane | 100ml | 10 Bottles | Optional |
| 10 | Stereotaxic Instrument - Single Arm | Z5001 | 1 Set | Optional |
Optional Configurations
Selection Guide
|
Z5206 Single-channel Desktop Small Animal Anesthesia Machine |
Z5280 Single-channel Desktop Small Animal Anesthesia Machine |
||
简体中文
English





